O schodech

Schodiště je jednoznačně dominantním prvkem interiéru, který výrazně ovlivní celé jeho vyznění. Proto ať už plánujete rekonstrukci bytu, stavbu nového domu, či modernizaci kanceláře, kde potřebujete schodiště pro mezipatra, pak je jistě důležité, jaký druh si zvolíte. Schody mají svůj styl, design a eleganci a dokážou zcela přeměnit jakýkoliv bytový projekt. Dřevěná schodiště mají v oblibě mnozí zákazníci, zejména proto, že každý kus představuje originalitu, elegantní vzhled, stabilitu a trvanlivost. Mimo to dřevěná schodiště nabízejí nepřeberné množství designů a řešení, takže dovedou uspokojit různorodý vkus zákazníků. Mohou být luxusní, jednoduché, moderní, propracované, malé či velké. Rozlišují se dle použití na interiérové či exteriérové, podle tvaru a řešení pak dále na přímé, lomené, 2x lomené, točité a s podestou. Zásadní pro dřevěné schody je ale výběr materiálu – dřeva, které má různorodý charakter a hodí se jen pro určité typy schodů:

Smrk – Dřevo ze smrku je pro výrobu schodišť jednoznačně nejpoužívanější. Dřevina má světlounce žlutou barvu, dá se lehce opracovávat, je měkká, pevná a zároveň pružná. Velmi dobře snáší vysoké i nízké teploty. Hodí se pro jakékoliv nátěry, barvy či laky. Ze smrku se staví krovy, okna, nábytek a mnoho dalšího. Textura smrku však není příliš dekorativní.

Borovice – Dřevo má smetanově bílou barvu, je velmi pevné, měkké a pružné. Je však daleko křehčí než smrkové dřevo. Charakterizují ho výrazné letokruhy, odolává vlhku a má vysokou trvanlivost. Hůře snáší moření, laky a barvy.

Buk – Bukové dřevo je pleťově růžové. Svou nahnědlou barvu získává dřevo pařením. Buk je velmi hustý, póry jsou jemné a dřevěné paprsky výrazné na jakémkoliv řezu. Dřevo je poměrně tvrdé a těžké. Využívá se v nábytkářství, truhlářství, k výrobě parket či kuchyňského nářadí.

Hevea – Exotická dřevina, která je velmi žádaná na trhu, má skvělé a spolehlivé vlastnosti a díky poměrně nízké ceně je i dostupná. Hevea má podobné rysy jako dub, objemově sesychá velmi málo, vydrží velké zátěže a je velmi vhodná pro lepení a vytváření spojů. Tuto dřevinu lze dobře tónovat a mořit do nejrůznějších odstínů. Je také velmi odolná proti bakteriím, houbám či plísním. Díky těmto vlastnostem se dokonale hodí pro výrobu interiérových schodišť a zábradlí.

Typy schodišť

Přímá schodiště

Přímá schodiště mají jednoduchý rovný design, jsou pohodlná a funkční. Nenabízí však mnoho alternativ. Použití přímých schodišť je možné jen v případě, kdy potřebujeme spojit dvě úrovně na pomyslné přímce. Ve firmě Goldberger však vytváříme z přímého schodiště funkční a exkluzivní záležitost, přesně v závislosti na tom, co hledáte.

Pokud se rozhodnete pro pořízení přímého schodiště, vypracujeme návrh na základě Vašich přání s ohledem na možnosti prostoru, ve kterém má být schodiště umístěno. Vy si přitom můžete vybrat nejen druh dřeva, ale i provedení a styl. V otevřeném prostoru vynikne elegantní a čistý design přímých schodů. Dřevěný materiál zároveň dodá atraktivitu a poslouží jako doplněk pro jakoukoliv bytovou část. Přímá schodiště Goldberger vždy zajistí vhodné řešení v otevřeném prostoru a je jen na Vás, jaký typ si zvolíte.

Točité schodiště

Pro Vaše potřeby nabízíme také řadu různých modelů točitých schodišť, které sami navrhujeme, vyrábíme a dodáváme po celé České republice. Specializujeme se na přizpůsobení schodišť dle Vašich potřeb a přání. Pracujeme s různými druhy materiálů, ale především se specializujeme na dřevěná schodiště. Dokážeme navrhnout točité schody pro bytové projekty, komerční či průmyslové objekty. Ať již hledáte schody pro Váš domov, nebo obchod, pomůžeme Vám navrhnout schodiště na míru dle vašich požadavků.

V rámci různých typů spirálových schodišť stavíme interiérové i exteriérové schody, ale především se orientujeme na užití uvnitř bytových komplexů. Pro bytovou výstavbu jsou naše točitá schodiště zároveň výrazným konstrukčním rysem, neboť se zcela odlišují od zbytku obdobných výrobků na trhu. Naše firma při navrhování dbá na lepší pevnost a kvalitní konstrukci.

Při realizacích komerčních či průmyslových točitých schodišť jsme se za roky působení na trhu setkali již s mnoha složitostmi i komplikacemi, a díky těmto zkušenostem dokážeme na všechny problémy snadno reagovat. Spolupracujeme i s architekty, dodavateli, majiteli budov či stavebními inženýry. Pro nás je vždy výzva navrhovat bezpečná a hospodárná schodiště. Využíváme mnoha softwarových aplikací a působíme po celé zemi.

Lomená schodiště

Lomené schody se využívají především tam, kde se nevejdou přímá schodiště. Pokud jde o design, mají tyto schody měkké a plynulé linie, které podtrhují jejich krásu. Mají velmi zajímavý vzhled, ale musí splňovat všechny požadavky na bezpečnost.

Vzhledem k tomu, že se jedná o typ schodiště, které nemá mezipodestu, dle všeobecných pravidel je počet schodů omezen na šestnáct. Schodiště tohoto typu jsou složitá pro navrhování a vyžadují velmi přesné výpočty.

2x lomené schodiště

Pokud potřebujeme zalomit schody o 180 stupňů, tak se hodí skvěle 2x lomené schody. Jsou velmi kompaktní a variabilní. Obrovskou výhodou těchto schodů je, že lomení může být v jakékoliv výšce. Schody mohou být bez nebo se zábradlím, v různých sklonech a rozměrech. Základní materiály pro výrobu lomených schodišť jsou smrk a buk. Na přání se mohou zvolit i jiné materiály.

Lomené schodiště zajistí ve vašem prostoru moderní prvek, který zcela změní váš domov, přinese eleganci, lehkost, prvotřídní kvalitu, neotřelý, jedinečný a osobitý design dle vašich přání.

Schodiště s podestou

Pokud si zakládáte na bezpečnosti a pohodlnosti, tak jasnou volbou jsou schody s podestou. Podesta neboli odpočívadlo, je vodorovný mezistupeň, která odděluje ramena schodiště. Schody jsou rozdělené tedy na dvě části a chůze po nich je tak mnohem pohodlnější, funkční a bezpečnější. Tento typ schodů se převážně používá v bytech s velkým půdorysem a v mezipodlažích, které mají okna a dveře do dalších místností. Podesta se dá využívat i jako odpočívadlo, kdy je velké převýšení mezi podlažími.