Lakování

Lakování dřeva je proces, při kterém se odstraňuje jedna vrstva a nahrazuje se jinou. Výsledný efekt přitom velmi závisí na druhu použitého dřeva, neboť každý druh má odlišné vlastnosti, které se projeví například i po lakování - na viditelnosti struktury dřeviny. Vždy je tedy dobré si předem rozmyslet, jak by mělo dřevo vypadat, zda chcete světlejší, tmavší, nerovnoměrnou strukturu či větší lesk. Všeobecně se využívá polomatný lak, který velmi dobře ladí s dřevěnou plochou.

Postup při lakování se liší s použitým dřevem a jeho strukturou. Princip však zůstává vždy stejný - lak zaplní póry dřeviny a připraví ji na hladké zbroušení. Po nanesení základní vrstvy laku a jejím zaschnutí se povrch dřeviny pomocí broušení upraví do jemné hladké plochy, na kterou se poté nanese vrchní lak. Ten zajistí již částečný lesk na dřevěném povrchu, takže lze krásně vnímat kresbu a strukturu dřeva. Stejně tak se ale již při první vrstvě laku může struktura dřeva zcela skrýt a na nábytku po něm nebude ani zmínky. Pokud chceme mít nábytek úplně hladký, tak postačí 2 až 4 nánosy laku s ohledem na použitou dřevinu.

Dřevěný povrch lze doplnit o velmi lesklou lakovanou vrstvu. Postup lakování je obtížnější, vrchní lak se musí zbrousit velmi jemným brusným papírem do plastické jemné plochy, na kterou se nanese konečný lak, který má 85% lesk. Nanášení laku musí být v uzavřené místnosti, aniž by se do laku dostaly prachové částice. Proto se využívá i chemické tužidlo, díky němuž se lakovaná plocha stane součástí dřevěného celku.

Laky ve vysokém lesku se na dřevěné povrchy nevyužívají, pro svou tvarovou nestálost jsou nepoužitelné pro leštící systémy. Barvy si lze vyžádat od různých výrobců nebo si nechat namíchat přímo odstín, který bude ladit do interiéru.

 

Pro povrchovou úpravu schodišť používáme kvalitní Italské laky MILESI  a  ILVA