Mořidla

Proces moření dřeva zahrnuje pronikání barviva mezi vlákna dřeva. Na rozdíl od klasického barvení nezanechává na povrchu vrstvy a tento proces již nelze navrátit zpět – barva je tedy už nastálo. Při tomto procesu musí být povrch dřeva nejprve vybroušen, vyhlazen a zbaven všech nečistot a pilin, které by mohly zanechat při moření nežádoucí skvrny.

Moření se provádí měkkým štětcem nebo houbičkou po směru vláken. Na větší plochy se využívá speciálních válečků. Malé části se mohou přímo vnořit do mořidla. Doba schnutí závisí především na typu mořidla. Po zaschnutí se plocha přebrousí a vyleští jemnou tkaninou. Ta však nesmí zanechávat nečistoty. Postup se několikrát opakuje, až se dosáhne požadovaného výsledku.

Prášková mořidla – Příprava pro moření je jednoduchá. Práškové mořidlo se rozpustí ve studené vodě, přivede se k varu a pomaličku se rozpustí. Voda se odstaví, nechá vychladnout a mořidlo je připravené k použití. Tento typ se používá, pokud nespěcháme, protože doba schnutí je kolem 8 hodin.

Lihová mořidla – Mořidlo se připravuje v roztoku barviva a lihu. Moření se provádí v dobře odvětrávaném prostoru, protože páry působí jako omamné látky a mohou zapříčinit zdravotní potíže. Před započetím moření musí být povrch dokonale suchý. Nevýhodou je, že výsledný odstín barvy záleží na typu použité dřeviny. Naopak velkou výhodou je doba schnutí, která je cca 4 hodiny.

Hydrovosky – Jedná se o speciální mořidlo, které se nanáší houbičkou. Po zaschnutí se na dřevu objeví ochranná vrstva, která chrání dřevinu před poškrábáním. Hydrovosky schnou jen 2 hodiny, nemusí se brousit, ale velmi důležité je pro výsledný efekt dokonalé vyleštění.

Výhodou moření je, že dovede krásně zvýraznit strukturu dřeva, a zdůraznit tak jeho přírodní krásu. Vzhledem k tomu, že schodiště výrazně ovlivňuje estetický dojem z celého prostoru, je na místě dobře promyslet jeho budoucí vzhled. V případě moření Vám nabízíme volbu z několika různých odstínů barev, které si můžete prohlédnout jednak ve fotogalerii námi realizovaných zakázek, ale také přímo, prostřednictvím vzorníku barev a dřevin, který Vám na požádání rádi zašleme.

 

Nejpožívanější odstíny mořidel

 

              

 

 

              

 

 

                     

 

                           

 

                    

 

Ukázka mořeného schodiště - mořený buk , odstín palisandr